Uyandıktan Sonraki 1 Saatte Yapmanız Gerekenler

Bazı sabahlar, ters tarafınızdan kalktığınızı düşünüyorsunuz değil mi? Neden bazı günler, diğer günlerden daha verimsiz geçiyor?

Bazı sabahlar, ters tarafınızdan kalktığınızı düşünüyorsunuz değil mi? Neden bazı günler, diğer günlerden daha verimsiz geçiyor? Cevap çok basit. Sabah rutininiz yok. Gününüzün nasıl geçeceği, güne nasıl başladığınızla alakalıdır. Gününüz, ruh haliniz, enerjiniz, dikkatiniz ve konsantrasyonunuz buna bağlıdır. Eğer harika bir gün geçirmek istiyorsanız, ona göre güne başlamalısınız.

Güne erken de başlasanız, geç de kalksanız, uyku dünyasından uyanıp gerçek dünyaya geldiğiniz ilk bir saat çok önemlidir. Günü karşılamak için metodik bir plana ihtiyacınız vardır. İlk bir saat, günün geri kalanı için zemin oluşturur. Aynı, bir ilişkinin ilk bir haftasının, ilişkinin geri kalanını etkileyebileceği gibi. Bu nedenle uyandıktan sonra ilk bir saat içinde ne yaptığınıza çok dikkat edin! Sabah rutininiz var mı yoksa o gün yapacaklarınıza göre değişiyor mu?

İşte size uyandıktan sonra ilk bir saat içinde yapmanız gerekenler. Dikkatinizi, konsantrasyonunuzu, üretkenliğinizi ve mutluluğunuzu gün boyu maksimum seviyede tutmak için yapmanız gerekenler var. En güzeli bunları bir sıraya göre yapmak. Eğer atladığınız olursa, diğer maddeden devam edebilirsiniz:

1- Sabah olumlamalarınızı söyleyin. Yataktan kalkmadan önce kendinize ne kadar mutlu ve başarılı olduğunuzu söylemek gibi olumlamalarda bulunun.

2- Vücudunuzu sulayın. Uyku, vücuttaki suyu emer. Uyandıktan sonra oda sıcaklığında bir bardak su için. İsterseniz bir dilim limon da ekleyebilirsiniz. Yatak ucunuzda olursa içmeyi unutmazsınız.

3- Dişlerinizi ve dilinizi fırçalayın. Bakteriler ve kötü nefesin müdahaleye ihtiyacı var. Ağız çalkalama suyu ya da diş fırçasıyla temizliğinizi yapın. Sonra yüzünüzü de yıkayın.

4- Vücudunuzu esnetin. Esnemek, vücudunuzun en sevdiği şeydir. Ne kadar esnerseniz, vücudunuzu o kadar seviyorsunuz demektir.

5- Meditasyon yapın. Uyanır uyanmaz meditasyon yaparsanız uyuya kalmanız çok normaldir. Bu nedenle esneme hareketlerinden sonra yapmanız daha doğru olacaktır. Meditasyon ile, gün için kendinizi ve dengenizi hazırlarsınız.

6- Sesinizi açın. Konuşmadan önce, ses tellerinizi biraz hazırlayın. Ses telleriniz hala yavaş çalıştığı için onları da çalışmaya hazırlamak gerekir. YouTube’dan ses egzersizlerini öğrenebilirsiniz.

7- Yeşil sebzelerden bir içecek hazırlayın: Eğer vücudunuzu çok seviyorsanız, sabahları ıspanak, kereviz, elma ve benzeri gıdalardan bir içecek hazırlayın.

8- Hafif bir şeyler yiyin. Zengin bir kahvaltı kimin fikri acaba? Vücudunuz yeni uyandığından ve sindirim sisteminiz yeni çalışmaya başladığından ağır bir kahvaltı pek de iyi bir seçenek değil. Çok hafif bir kahvaltı edin.

9- Bir şeyler okuyun. Kitap okumak dikkatinizi ve konsantrasyonunuzu toplar ve beyninizi çalıştırmaya başlar. Çevrenizde mutlaka okuyacak bir şeyler olsun.

10- Gün içinde yapacaklarınızı gözden geçirin: İşiniz ne olursa olsun, mutlaka yapacaklarınızı planlayın. Her gün en az 3 amacınız olsun.

11- Çay için. İsterseniz kahve de içebilirsiniz. Ancak çay, ruh haliniz, sağlığınız ve sindirim sisteminiz için daha iyidir. Ayrıca yaratıcılığınızı arttırır.

12- Gün için bir niyet belirleyin. Niyet ile amaç aynı şey değildir. Niyet, örneğin yaptığınız her şeyi sevgiyle yapmak, işinizi elinizden geldiğince mükemmel yapmaktır. Niyet, amaçtan daha iyidir.

uyumak uyanmak uyandıktan sonra yapılması gerekenler