​Mezun Olur Olmaz Google ve Facebook’tan Teklif Aldı

Efendim merhabalar. Bugünkü yazımda size ülkemizin girişimcilik ruhunu kendi bendinde yaşamayıp onu oldukça geniş bir kitleye sunan bir arkadaşımızdan bahsedeceğim.

Tasarım konusunda kendini geliştirmiş olan Rıza Selçuk Saydam, mezun olduktan sonra hem Google, hem de Facebook sosyal paylaşım sitesinden teklif aldı. Tabi tercihini Facebook sosyal paylaşım sitesinden yana kullandı. Ankara Çankaya üniversitesi matematik ve bilgisayar bölümünden mezun olan Rıza Selçuk, teknoloji devlerinin dikkatini çekmeyi başardı ve bu sayede iş teklifleri aldı. Küçük yaşından beri silikon vadisinde çalışmayı hayal ettiğini belirten Saydam (silikon vadisi teknolojik yeniliklerin yapıldığı, tasarlamaların ve projelerin üretildiği bir kuruluştur), iki dev şirketin 4 ay kadar süren mülakatında tercihini Facebook yönünde kullandı. Tasarım ve matematik alanında kendini geliştirmiş ve bu iki konuyu birleştirmiş olan Saydam, Google’ın teklifinin ilk bakışta mükemmel olduğunu söyledi ve teknolojinin geliştikçe kendisini nasıl ilerleteceği sorusuna yanıt bulamadığı için Google’ı tercih etmediğini belirtti. Lakin sosyal paylaşım sitesi Facebook, olaya biraz daha farklı yaklaşmış ve “biz senin iyi olduğunu biliyoruz, daha iyi olmanı istiyoruz” diyerek teklif götürmüş. Bu da daha cazip gelmiş haliyle. Kendisinin hayalinde Google ile çalışma fikirleri hep varmış ama bu kez de kendisi kabul etmemiş ve geleceği için Facebook’u seçmiş.

Mantıksız Sorular Yok, Mülakatların Mantıksız Olduğu Yalan!

Sayın Saydam Türkiye’deki öğrenciler için yurtdışına açılmalarını tavsiye ediyor ve bu büyük firmaların mülakatlarda mantıksız sorular sormadığını, aksine oldukça yaratıcı sorular sorduklarını söylüyor. Mülakatlarda son derece mantıklı sorularla karşılaştığını belirten Saydam, iş teklifini ABD’ye gidip Facebook ile bizzat görüşüp kabul ettiğini söyledi. Sayın Saydam Ekim ayında iş başı yapıyor. Mark Zuckerberg ile aynı çalışma ortamını paylaşacağını söyleyen Saydam, çalıştığı yerde duvarların olmadığını, gerektiğinde bizzat Mark ile etkileşimde olacağını belirtiyor. Bu deneyimleri ülkemizde de kullanmak istediğini belirtiyor ve sohbetine devam ediyor.

Sonuç

Sonuç olarak baktığımız zaman, üniversite okuyan arkadaşlarımıza bir fikir verebilmesi için yayımladım bu haberi. Yani kariyer planlaması yaparken asıl amaç faydalı olabilmek olmalı diye düşünüyorum. Şüphesiz 1991 doğumlu olan Rıza Selçuk Saydam kendini bu alanda geliştirmiş ve aslında imkansız gibi görülen bir işi başarmış. Kendisi de insanlara o kadar korkmaması gerektiğini, aslında bu tarz büyük şirketlerde çalışmanın çok da zor olmadığını söylüyor. Efendim hayallerinize ve hayal ettiğiniz mesleğe ulaşmanız ve onu en verimli şekilde icra etmeniz dileğiyle.

google çalışanları google iş teklifleri mezun olmak iş sahibi olmak