Memeler Hakkında Çok Da Bilinmeyen 9 Sürprizli Gerçek

Düşünsenize bütün insan ırkının varlığı onlara bağlı. Bir çift yuvarlak, yumuşak, sevimli şey… Sanki uçlarındaki fırıldak gözlerini yarattıkları dünyaya doğru dikmiş de merakla eserlerini inceliyor gibiler.

Evet meme.

O efsane karikatürde sevişen çiftin odasını basan babaanne boşuna demiyor “Ooo memintolar da tombiktoymuş” diye. Memintoların tombikto olması da, düz, dışa dönük, içe batık, kenarından pırtık olması da hep önemli olmuş. Çünkü meme hadisesi toptan mühim. Her çağdaki, her uygarlık meme meselesine kafa yormuş. Edebiyat, resim, heykel, din, devlet, bilim hep meme hakkında düşünmüş durmuş.

Kolay iş değil. Hiç bir şey yapmasa bile durduğu yerden besliyor yahu. O olmasa insan neslinin sağlıklı deva etme şansı yok. Beslemekle de bitmiyor işi, aynı zamanda erojen bölge. Gerçi o erojen kısmı çok abartılıyor. Yani erojen tabi de erkeklerin abarttığı kadar da bir numara yok yani. Kadından kadına değişir diyerek sıyrılalım, aradan malum hassas bölge. Hatta öyle hassas ki kimisinin umurunda olmazken kimisi:

Sadece memelerin uyarılmasıyla orgazm dahi olabilir

Sadece memelerin uyarılmasıyla orgazm dahi olabilir

“I Love Female Orgasm” isimli içeriği adından titreşimli kitabın yazarları olan seks eğitmenleri Dorian Solot ve Marshall Miller’a göre kadınların az da olsa bir kısmı memelerin uyarılmasıyla orgazma ulaşmış. Bu iki eğitmen kadın orgazmını tabu olmaktan çıkarmak için okullarda ve üniversitlerde konuyla ilgili eğlenceli eğitimler veriyorlar. Memintoları hangi koşullarda nasıl uyarmışlar merak edenler kitaba pdf olarak da ulaşabilirler. Biz baktık ortamlarda var, 4.5 mb virüssüz. İndirin merakınızı giderin 

Her ne kadar aynı gözükseler de

Her ne kadar aynı gözükseler de

International Journal of Clothing Science and Technology adlı yayının yaptığı araştırmaya göre genel olarak sağ göğüs soldakine göre daha büyük oluyor. Paniğe gerek yok insan vücudunun sağında solunda asimetriye sıkça rastlanılıyor. Göğüsler de bazen bundan payını alıyor. Bu durum genellikle kolay fark edilecek seviyede olmuyor. Zaten karşı cins o anda paralize olduğu için farkları algılayacak hali de pek kalmıyor.

Toplamda 3 tuğla kadar çektikleri oluyor, saygı duyun

Toplamda 3 tuğla kadar çektikleri oluyor, saygı duyun

Büyüklük dikkat çekici olsa da aslında başa bela. 3 tuğla diyoruz. Her gün onca ağırlıkla yürüdüğünüzü ya da sağa sola dönerek uyuduğunuzu düşünün. O ağırlığın omurgaya bindirdiği yükü düşünün. Kaliteli bir sütyen 9 kiloya kadar meminto taşıyabiliyor. İnsafın kurusun evrim, her dakika fitness salonu deneyimi yaşatacak ne vardı.

Fiyatta denge hoşgeldin yenge!

Fiyatta denge hoşgeldin yenge!

2013’de yapılan bir araştırmaya göre, erkek milletinde sosyoekonomik güç küçüldükçe göğüslerden beklenti büyüyor. Yani maddi imkanları daha düşük olanlar genellikle büyük göğüs seviyorlar. Bunun açıklamasını da büyük güğüsün daha fazla doğal kaynağa karşılık gelmesi olarak yapmışlar. Pek mantıksız sayılmaz. Meme ve bereket ilişkisi antik çağlardan beri hepimizin malumu.

Herkes onlara bakıyor ama herkes

Herkes onlara bakıyor ama herkes

Erkeklerde memeye kitlenme sık rastlanılan bir durum. Öküzleşilmediği sürece genellikle anlayışla da karşılıyoruz, sonuçta genetik bir hadise. Tüm dünyada her gün milyonlarca erkek bir kadınla karşılaştığında bakışlarını iki meme arasından söküp almak için sayısız taktik deniyor. Bir tüyo vereyim. Kasmayın. Rahat olun, baktığınızı anlayabiliyoruz. Tıpkı bakmadığınızı ama bakmamak için aşırı derecede direndiğinizi anlayabildiğimiz gibi.

Ekstra bir yeteneğe gerek yok. Anlaşılıyor yani. Örneğin karşılıklı konuşmada dinlerken sürekli yüzümüze de bakamıyorsunuz haliyle, o göz bir şekilde yerinden oynuyor. Hadi yine de minik bir sır vereyim. Gözlerimizin içine değil alnımızın ortasına bakın, hem göz kontağının yarattığı gerilimden kurtulursunuz hem de böylece memeye bakma gerilimiyle uğraşmak için daha fazla enerjiniz kalır.

Sıkı durun erkekler kadar kadınlar da bakıyor. Az hasta değiliz o tip konularda cins olarak. Güzel bir kadın geçtiğinde onu yukarıdan aşağıya scan eden o bakışımızı bilirsiniz. Hiç bir hastanede o derece ileri seviyede bir “çok kesitli bilgisayarlı tomografi” bulamazsınız. Şuradaki araştırmaya göre her iki cinste karşısındakinin yüzünden çok göğüslerine bakıyor. Yani erkek de kadının göğsüne, kadın da kadının göğsüne bakıyor. Araştırma göz takip teknolojisiyle yapılmış.

Renkler, biçimler

Renkler, biçimler

Pembe uçlu, kahverengi uçlu, normal uçlu, yassı uçlu, şişkin uçlu, içe dönük (ters) uçlu, memelerin hepsi çeşit çeşit, şekil şekil. Hiç kimsenin meme ucu bir başkasına benzemez, hepsi birbirinden farklıdır.

Sadece renk ve biçim mi

Sadece renk ve biçim mi

Sayı da sadece iki olmayabiliyor. Bilen bilir vücudun süt hattı bölgelerinde +1 meme ucu daha bulunabiliyor. Bu sadece kadınlara değil erkeklere de mahsus bir durum. Politelia deniyor. Politelia’yı falan geçelim de Total Recall’ın bu sahnesini bilmeyen var mı? Öylesine meşhur olmuştu ki serinin 2012’de vizyona giren 3. filminde de 3 kardeşler bu sefer Colin Farrel’ın yüzünü aydınlatmıştı.

Sigara memintoların da düşmanı

Sigara memintoların da düşmanı

İçmeyin diyoruz zaten, sene 2016 olmuş sigara mı kaldı yahu. Bakınız memenin de düşmanı. Sigara elastin denilen proteinin düşmanı. Meme derisindeki elastin ise gerginlikte ve doğal elastik formda etkili.

Emmek ve cinsel tatmin

Emmek ve cinsel tatmin

Freud’a göre bebek emerken hem doyuyor hem de cinsel açıdan tatmin oluyor. Bazıları bu tatminin içine sadece anne ile kurulan bağ, güven ilişkisini alsalar da Freud’un temeli tabii ki cinsellik üzerine derinleşiyor. Onun için özellikle 0 – 1,5 yaş arası yaşanan oral evre (bebeklerin her şeyi ağızlarına soktukları dönem) cinsel gelişimin başlangıcıdır.

Bonus: Memenin Tarihi

Bonus: Memenin Tarihi

Marilyn Yalom’un yukarıdaki gibi şahane bir eseri de var ama bulamadık. Bi bulduran olursa bu kitabın kaynaklığında dev bir meminto derlemesi yapabiliriz. Antik çağlardan günümüze, edebiyattan pop ve protest kültüre, cinsellik ve feminizme kadar şahane bir iş çıkar ortaya.

meme göğüs göğüsler hakkında bilinmeyen şeyler memeler hakkında bilinmeyen şeyler