İzmir'in Denizi Kız Kızı Deniz Kokar,Her Sokağı Denize Çıkar

''İzmir güzel şehir sokaklarında parfüm kokularıyla dolaşan güzelleri ağırlayan her sokağının denize çıkmasına izin verdiği.. Gözleri yosun kokan,saçları altından olan,kalbinde barındırdığı özgürlüklerin varolduğu şehir..

Sana tepeden bakarken başka,içinde başka,dışındaysa dayanılmaz şekilde içine çeken bir şehir, gezdiğim,kaldığım,yaşadığım hiçbir yerde hissetmediğim duygularımın harmanlandığı şehir İzmir....

''Gözlerimi ilk açtığımda vazgeçemediğim ne vardı bu şehirde. Anlamlandıramadığım gizemliliği, mistikliği hangisiydi dönüp dolaşıp ayaklarımı bu şehre döndüren? Ailem mi,arkadaşlarım mı?'Hayır' çok başka anılarımdan çok başka bişey..Derinden hissettiğim kendimi gördüğüm bişey..''

''Aynamdın sen benim ey İzmir.Ya sen kırılıcaktın bu döngüde ya da ben paramparça olacaktım sende.Senden uzaklaştıkça sana yakın yakınken de bir o kadar uzak olmanın verdiği dayanılmaz çekim..Nedir bu denli seni özel kılan barındırdığın çelişkiler mi?''

Herkesin elbetteki memleketi kendine güzeldir.Ama yıllar önce yazdığım bu yazıyı şimdi düşünüyorum da;onca şehir gezmiş olmama rağmen ayaklarımı ve tüm duyularımı yine aynı yere çekti.Bir İzmirli olarak Türkiye'min her ili bende başka ama doğduğum yer de apayrı bir yerdeymiş bir kez daha anladım.Bakalım İzmirliler için İzmir demek ne demek oluyormuş..

İzmir demek;ilk akla gelen şey kızlarının güzelliği..Ama bu güzellikten kasıt sadece dış görünüşleri  değil.Sıcakkanlı oluşunun yanı sıra içten,zarif davranışları; samimi bi şekilde öfkesinide sevgisini de dile getirebilmesi bu bayanları özel kılan..

İzmir demek;kendine özgü yiyeceklerinin olması ve kendine özgü birçok şeye isim koymak demektir. Orjinalliktir. Kumrusundan, yengenine, çiğdeminden, domatına markadır İzmir. Simidi gevrektir, çamaşır suyu kloraktır... Dile geldi mi bu isimler şaşırır bakıp kalır bilmeyenler öğrendiklerinde ise İzmir hemen akla gelir.

İzmir demek;kordonda yürüyüştür gün batımında,kuşların, güneşin, bulutun ve tüm insanların birbirlerine her daim gülümsediği yerdir, dinginlik, sakinlik hafif biraz asiliktir İzmir.Tüm bunların hepsi asaletinden gelir.

İzmir demek; gecenin bir yarısı başına hiç bir kötülük gelmemesi, adres sorduğunda yardım edilmesi,karşılıksız kentkart basmak demektir.

İzmir  demek; küçüğüyle küçük, büyüğüyle büyük, genciyle genç, yaşlısıyla yaşlı olmak demektir.İnsanı her yaşa hitap eder, ruhlarının rengaren olması demektir.

İzmir demek; yeri gelince kızının efeler gibi kendini savunması yeri gelince hanımefendiliğinden hiç taviz vermemesi demektir. İzmir erkeğinin de kadınlara verdiği değer,haklarını göz önünde bulundurması,birbirlerini saygıyla taçlandırmaları demektir.

İzmir demek; taraftarının bile hem kavga edip hem de kol kola ortak amaçlarda yürümesi demektir.Öyle iki sağlam taraftarı vardır ki biri Göztepe diğeri 35 buçuk Karşıyaka, maç olur rekabet izlersiniz, yas olur kola kola görürsünüz.Yani dostluk demektir İzmir.

İzmir demek;saat kulesinin önünde insanlardan kaçmayan güvercinlere yem atmak,kızlar ağasında doslarınla oturup en güzelinden Türk kahvesi içmek,Alsancağının Kıbrıs Şehitlerinde gezip,kordonunda çimlerin üzerinde yayılıp keyif yapmak demektir.

İzmir demek; küçük ilçe kasabalarında emekli olunca yerleşmek, tertemiz havasını içine çekip, yazın denizine girmek, taptaze balığını yemek, pırıl pırıl güneşinde doyasıya ailenle vakit geçirmek demektir.

Ve İzmir demek; bütün farklı kültürlerin birleşmesi ama hiç kavga etmemesi demektir. Farklı olana saygıdır, doğruya doğru, yanlışa yanlıştır. Türk'ü, Kürdü, Roman'ı, Çerkez'i, siyahı, beyazı, Müslüman'ı, Hristyan'ı tüm renklerin birleşimi ama birbirine karışmadan yaşamasıdır İzmir. Birçoğunun deyimiyle biraz da gavurdur İzmir. Ama asıl olan insanlıktır, kardeşliktir, hem dost, hem akraba hem sevgili olmaktır İzmir.

izmir izmir görseller izmir kızları göçmen kızları gevrek çiğdem izmir sokakları izmirli olmak izmir caddeleri