Hiç Banyo Yapmazsanız Ne Olur?

İlk başta bu soruya cevabınız “iğrençlik” olabilir.

İlk başta bu soruya cevabınız “iğrençlik” olabilir. Kötü koku ve sosyal etkinliklerden dışlanmak dışında, eğer hiç banyo yapmazsanız karşılaşabileceğiniz çok daha kötü bir sorun var: Sağlık problemleri.

Eğer hiç banyo yapmazsanız olabilecekleri düşünelim:

Kötü kokarsınız.

Deriniz ve saçınız aşırı kirlenir.

Enfeksiyon kapma riskiniz giderek artar.

Muhtemelen cildinizi çok daha fazla kaşırsınız bu da enfeksiyon riskini çok daha arttırır.

Eğer banyo yapmazsanız vücudunuz kirlenecek ve kirli kalmaya devam edecek. Ortalama insan vücudunda yaklaşık 2 metre kare deri ve bu derinin üstünde de yaklaşık 2.6 milyon tane ter bezi bulunur. Ter bezlerine ek olarak cildiniz binlerce küçük kıla da ev sahipliği yapar.

Biz fark etmesek de sürekli terleme halindeyizdir. Vücudumuz üzerinde iki çeşit ter bezi vardır: Ekrin ve apokrin. Apokrin ter bezlerinden çıkan ter protein ve yağlı asitler içerir bu da tere sarımsı ve kıvamlı bir yapı kazandırır. Bu yüzden koltukaltındaki ter izleri biraz sarımsıdır. Ter aslında asla kokmaz. Peki neden çok terleyen insanlar kötü kokar? Bunun cevabı şöyle, cildinizdeki bakteriler ter ile atılan proteini ve yağlı asitleri sindirdikten sonra bu kötü kokuları üretir.

Ortalama bir insan ortamın sıcaklığına göre her saat 1 ila 3 litre ter atma kapasitesine sahiptir. Diyelim ki her saat 3 litre ter atmaktasınız, vücudunuzdaki kıllar terden dolayı çok yapışkan olacağı için çok daha fazla kir tutacaksınızdır. Şimdi sadece düz kirden bahsediyoruz, peki vücudunuzda düzenli olarak bulunan diğer mikroplar ve mikroorganizmalar ne olacak? Genel olarak bu, bakteriler, mantarlar ve mayalar derinizin yüzeyinde bulunduğu sürece pek tehlike oluşturmazlar. Ancak eğer kan dolaşımına geçerlerse tehlike başlar.

Bir insanı kaşındıracak birçok etmen vardır. Her insan tahtakurusu ya da saçkırana maruz kalabilir. Normalde bu o kadar da önemli bir şey değildir. Tıbbi destek alarak bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz. Ancak eğer “banyo diyeti” yapıyorsanız zaten çok kaşınırken bir de bu sorunlardan birine yakalanmanız deli gibi kaşınmanıza neden olabilir. Öyle çok kaşıyabilirsiniz ki derinizi bile yırtabilirsiniz. İşte şimdi deri üzerinde yaşayan birçok “zararsız bakteri” ciddi hale gelebilir. Açık yaralardan içeri giren bakteriler ölüme kadar varan problemlere yol açabilir. Yine de bunun olması pek de olası değildir.

Kaynakça:

banyo banyo yapmak banyo yapmaktan korkmak