Dikkati Dağıtan ve Verimliliği Düşüren Unsurlardan Kurtulmanın Yolları

İşyerinde verimli çalışamamanız fazla mesai ve kendinize ayırabileceğiniz süreden fedakarlık etmekle sonuçlanıyor.

İşyerinde verimli çalışamamanız fazla mesai ve kendinize ayırabileceğiniz süreden fedakarlık etmekle sonuçlanıyor.

Dikkatinizi dağıtan, sizi çalışmaktan alıkoyan en önemli unsurlar e-mailler, cep telefonunuza gelen mesajlar ,sosyal medya, sohbet düşkünü iş arkadaşları ve uzayan toplantılar olarak biliniyor.

İşe geldiğinizde ilk olarak e-postalarınızı kontrol edip, sonrasında 90 dakika süre ile outlook’unuzu kapatmayı deneyin. Bu hareketiniz güne gergin değil de etkin başlamanıza yardımcı oluyor.

Önemli bir işe odaklanmanız gerektiğinde , ayarlardan e-posta mesaj uyarılarını kapatabilirsiniz.

Cep telefonunuz masada durmak zorunda değil, çekmece de bekleyebilir. Diğer yapmanız gereken ana ekranda görünen favori uygulamalarınızı temizlemek olmalı, yoksa tam takvime bakarken Facebook’a girmekten zarar gelmez diye düşünmeniz çok kolay.

İşyerinizdeki boş vaktinizi bilgisayarda Twitter ya da Instagram bakarak geçirirseniz, moladan bir şey anlamazsınız. Beyniniz bunu da çalışma olarak algılıyor. Kısa bir yürüyüş ya da çay molası daha iyi gelmez mi ?

Sosyal medyaya bakmadan duramıyorsanız bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz uygulamalar var. “LeechBlock, Cold Turkey ya da Anti-Social” adlı programlar vazgeçmeyi başaramadığınız siteleri geçici olarak bloke ediyor.

Gevezeliği seven iş arkadaşları ayrı bir dert ama birazcık sosyalleşmek kafanızı boşaltabilir. Araştırmacılara göre ofis dedikoduları çalışanlardan hangilerinin kaytardığını ortaya çıkarmaya yardımcı olarak işyerindeki verimliliği artırdığını söylüyor. Yine de dozunu kaçırmayın !

Toplantılarda ayakta çalışan grupların, oturarak çalışanlara göre işlerine daha iyi konsantrasyon sağladıkları görülmüş. Oturulan toplantılar ayrıca % 34 daha uzun oluyor.

Toplantılara girmeden önce telefonunuzun bildirimlerini kapatıp, masaya ters çevirerek koymayı deneyin. Herkes konuya odaklandığında toplantılar daha verimli olur. Acil bir telefon bekliyorsanız sadece ona özel bir zil sesi ayarlayıp, minimum seste tutmayı deneyin.

Toplantılara girmeden önce eğer size ulaştırılmamış ise gündem hakkında bilgi isterseniz, hem hazırlıklı olursunuz hem de zaman tasarrufu sağlarsınız.

Eğer evden çalışıyorsanız konsantrasyonu sağlamak bazen zor oluyor. Nelerden kaçınmalısınız;

Televizyon yerine radyoyu açın, çünkü televizyonun cazibesine kapılmak daha kolay.

Sizin evden çalıştığınızı bilen komşularınızın işinizi bölme riski çok yüksek, çalışma süreniz boyunca gelen arama ve mesajlara kapılmayın. Ya da kısa bir mesajla işiniz bittiğinde geri döneceğinizi söyleyin.

Ev işlerini ve çalışma saatlerinizi ayırın. Tam bilgisayara oturmuşken mola verdiğinizde bulaşık makinesini yerleştirmeye ya da çamaşırları asmaya uğraşmayın.

Gecelikle  işe odaklanamazsınız. Araştırmalar, belirli niteliklerle ilişkilendirilen kıyafetlerin performansı artırdığını gösteriyor. Pijama gibi tembellik çağrıştıranlar yerine, kendinizi becerikli hissettirecek kıyafetler giyin.

dikkat dağınıklığı dikkat dağınıklığının sebebleri verimlilik düşük verimlilik