Cilt Bakımı İçin Tarifler

Cilt temizliği ve cilt bakımı genelde kadınlarla özdeşleşse de cinsiyet fark etmeksizin herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur.

Cilt temizliği ve cilt bakımı genelde kadınlarla özdeşleşse de cinsiyet fark etmeksizin herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. Ne de olsa temizliği ve bakımı yapılan bir ciltte, sivilcelerin ya da siyah noktaların oluşması, bakımı yapılmayan ciltlere oranla daha zordur. Peki, bu cilt bakımı içerisine neler dâhil? 

Birçok kişi, cilt bakımı için uygulanacak maske tariflerinin son derece külfetli ve zor bulunan malzemelerle yapıldığından yakınıyor. Üzülmeyin! Çünkü bizim vereceğimiz kolay güzellik maskeleri sayesinde, cilt bakımı konusunda herhangi bir zahmete girmeyeceksiniz. Ancak, kolay güzellik maskeleri tariflerini vermeden önce, cilt temizliği konusunda birkaç önemli detayı sizlerle paylaşalım.

1. Bal: Bu tariflerden ilki için sadece bal kullanıyoruz. Organik bir balı yüzünüze sürdükten sonra 5-10 dakika kadar bekleyin daha sonra ılık su ile durulayın. Bu kadar basit!

2. Yoğurt: 1 paket yaş maya ve 1 su bardağı yoğurdu derince bir kap içerisinde güzelce karıştırdıktan sonra, masaj yapar gibi yüzünüze sürün. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. 

3. Yumurta: Bir kap içerisine bir yumurtanın beyazını ayırın. Daha sonra üzerine yarım limon suyunu ilave edin ve cildinize sürün. Biraz beklettikten sonra maske sertleşecektir. Bu karışımı yüzünüzde bir gün beklettikten sonra ertesi gün yıkayabilirsiniz.

4. Muz: Bir tane muzu çatal yardımı ile ezerek püre haline getirdikten sonra yüzünüze sürün ve 10 dakika beklettikten sonra durulayın. 

5. Yağ: Sadece aromatik yağlar ile cilt güzelliğinizi sağlayabilirsiniz. Bunun için susam yağı bir numaranızda olmalıdır. Susam yağını temiz cildinize günde birkaç kez uygulamanız gerekir. Bazı yağların kokusu ağırdır ancak uçucu olduğu için kısa süre sonra kokusu gidecektir. Aynı zamanda birkaç gün sonra sadece gece yatmadan önce cildinize uygularsanız orta yaş ve gençlik döneminde cilt sorunları ile karşılaşmazsınız ve kırışıklıklar sizden uzak durur; çünkü içinde anti-aging etkisi yaratan E vitamini yer bulunur.

6. Gül: Birkaç taze gül yaprağını üç şile soda içinde kaynatın. Kaynama işleminden sonra fısfıslı bir şişe içine koyun ve soğumaya bırakın. Bu suyu dolapta saklamanız gerekir; yoksa kısa sürede bozulacaktır. Suyu cildinize püskürtebileceğiniz gibi pamuk üzerine dökerek cildinizi ve makyajınızı temizleyebilirsiniz. Hafif yağlı olacağı için makyajınızı çıkartacaktır. Bu maske cilt temizliği ve bakımını sağlarken aynı zamanda geniş gözeneklerinizi de kapatacaktır. Bu şekilde sivilce oluşumunu da engellemiş olur.

Cilt güzelliği için bu tariflerin hepsi birçok kişiye yarar sağlamaktadır. Kendinize uygun olan bakım kürünü ve maskeyi seçebilirsiniz. Cildinize iyi bakmak için düzenli olarak temizlemeyi unutmamalısınız. Maskeleri yaparken de mutlaka temizlenmiş, kirden arınmış ve kurulanmış cilde uygulamalısınız. Bu şekilde orta yaşınızda karışınıza gelecek sorunları da önlemiş olursunuz.

UNİMETRE

cilt bakımı cilt temizliği cilt